Miejsca podróży studyjnej

17.09.2019

Przy obiektach oprowadza Wojciech Kapałczyński – Translokacja jako sposób ratowania zabytków

Przystanek 1. Zgorzelec dom ryglowy „Wdowi domek” od lat czynione są próby wpisania go do rejestru, jednak WUOZ nie może tego uczynić ze względów formalnych – nie można dotrzeć do spadkobierców – jeden z nich przebywa za granicą, stąd Nadzór Budowlany jest bezczynny. Budynek jest zinwentaryzowany, Idealny pod translokację, są osoby tym zainteresowane.

Przystanek 2. Działoszyn, „Brama przejazdowa”, następnie przejście spacerem ok. 150 m pod Dom przysłupowy Działoszyn 163 (w trakcie prac konserwatorskich). We wsi znajduje się bardzo dużo domów przysłupowych w tym kilka na trasie planowanego spaceru.

Przejazd autokarów w kierunku Wyszkowa

Przystanek 3. Bogatynia, ul. Kościuszki (Piekarnia) – budynek zinwentaryzowany

Przystanek 4. Bogatynia śródmieście (parking przy Placu Bohaterów Warszawy) – spacerowe przejście po ulicach 1 Maja, Aleja Żytawska – domy przed, w trakcie prac i po remoncie

13.00 obiad – „Dom Zegarmistrza”, przy Alei Żytawskiej 17

14.00 c.d. podróży studyjne – Łużyce Górne. Saksonia. Przy obiektach oprowadza Arnd Matthes.

Przystanek 5. Obercunnersdorf – miejscowość z wieloma domami przysłupowymi

Pierwszym przystankiem po stronie saksońskiej będzie miasteczko Obercunnersdorf – miejscowość-zabytek z 260 domami przysłupowymi, z których wiele stoi przy drodze przelotowej. W czasie przejazdu można będzie obejrzeć zarówno budynki jedno- jak i dwupiętrowe, a także konstrukcję przysłupów i różnorodne oszalowanie pięter.

Przystanek 6. Ebersbach – Muzeum Kawy – zwiedzanie muzeum i przerwa kawowa

Następnie udamy się do Ebersbach i zatrzymamy w zagrodzie muzealnej Oberer Kirchweg 26 – szczególnie interesującym przykładzie zagrody czworobocznej z domami przysłupowymi. Znajduje się tutaj Muzeum Kawy, w którym zrobimy przerwę i będziemy mogli obejrzeć wystawę.

Przystanek 7. Ebersbach – Dom Hugenotów z XVII w., budowa

Następnie zwiedzimy tzw. Dom Hugenotów z XVII wieku na ulicy Oststraße 28 w Ebersbach. W ostatnich latach został on poddany modernizacji i nadal znajduje się w budowie. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko poznać historię domu, ale również zapoznać się z najnowszymi działaniami konserwatorskimi.

Przystanek 8. Eibau – Tzw. Dom faktora (kupca lnianego), XVIII w.

Ostatnim przystankiem będzie tzw. Dom Faktora w miejscowości Eibau należącej do gminy Kottbar (ul. Hauptstraße 214a). Ten okazały dom przysłupowy z XVIII wieku został wybudowany przez kupca lnianego (faktora). Pokój (konstrukcja zrębowa) i tzw. czarna kuchnia na parterze i bogato zdobione pomieszczenia na piętrze są częścią wystawy muzealnej i mogą być zwiedzane.

19.30 przyjazd do Zgorzelca, kolacja i nocleg