Miejsca podróży studyjnej

Podróż studyjna 17.09.2018 do Ahlbecku i Bansin

Gmina Heringsdorf obejmuje miejscowości Ahlbeck, Bansin i Heringsdorf. Do 2006 roku gmina nosiła
nazwę „Trzy Uzdrowiska Cesarza“ – nazwa odzwierciedla rolę tych nadmorskich kurortów jako miejscowości wypoczynkowych ulubionych przez cesarza Wilhelma II i ogólnie popularnych przed I wojną światową.


Ahlbeck

Początki miejscowości Ahlbeck sięgają roku 1700 i związane są z budową młynu nad rzeczką Aal- Beeke. W ciągu XVIII wieku rozwinęła się w tym miejscu osada rybacka. Fryderyk Wielki zasiedlił ją kolonistami, którzy mieli za zadanie zagospodarowanie bagiennych terenów Thurbruch. Od roku 1852 zaczęli tu przyjeżdżać pierwsi letnicy, a już w 1908 roku Ahlbeck otrzymał status nadmorskiego kurortu. Na przełomie wieków powstało wiele pensjonatów usytułowanych w większości wzdłuż przebiegajcej równolegle do plaży ulicy Dünenstraße. Na jej południowym końcu wzniesiono w latach 1912/1913 ufundowany przez cesarza Wilhelma wakacyjny dom dziecka, noszący również jego imię. Dom wczasowy dawał ubogim berlińskim dzieciom możliwość spędzenia czasu nad morzem. Cały ośrodek został wybudowany z prefabrykatów drewnianych firmy Christoph & Unmarck z miejscowości Niesky. Poszczególne budynki, w których mieściły się sypialnie, kuchnia, jadalnia i biura są zgrupowane wokół prostokątnego podwórza. W centrum obiektu znajduje się okrągły pawilon pokryty dachem z trzciny. Pierwotnie służył on jako domek do zabawy. Wszystkie budynki, pomimo przeprowadzenia koniecznej modernizacji, pozostały w prawie niezmienionym stanie. Dom dziecka służył w czasach DDR jako obóz wakacyjny dla pionierów. Dziś do „Wakacyjnego Parku Ahlbeck” przyjeżdża młodzież sportowa z Berlina.


Bansin

Pierwotna osada rybacka Bansin położona jest ok. dwóch kilometrów w głąb lądu. Kurort nadmorski powstał w roku 1897, a nowe pensjonaty i wille wybudowano wzdłuż nadmorskiej promenady, równolegle do niej przebiegającej ulicy Bergstraße, jak również ulicy Seestraße, która połączyła wieś z nowo otwartym dworcem (1911) i plażą. W Bansin pozostało wiele jednolitej zabudowy sprzed I wojny światowej, która jednak w ostatnich latach – szczególnie w centrum (skrzyżowanie ulic Seestraße, Bergstraße i nadmorskiej promenady) – w dużej mierze zastąpiona została zabudową nowoczesną. W wszystkich trzech kąpieliskach – w Ahlbecku, Bensin i Heringsdorfie – znajduje się wiele budynków drewnianych, w tym willi i pansjonatów, jednak nie wszystkie mogą zostać pokazane w ramach podróżystudyjnej. Budowle te zostały wzniesione z prefabrykatów drewnianych spółki akcyjnej obróbki drewna z Wolgast („Wolgaster Actien-Gesellschaft für Holzbearbeitung”) i nazywane są w języku potocznym domami z Wolgast. Pomimo tego, że są to tak zwane domy katalogowe, nie są one identyczne. Duże wrażenie wywiera indywidualność form, szczególnie przy promenadzie w Bansin. Przedstawione tu zostaną m.in. domy Seehof, Kleiner Seehof, Strandklause i willa Heimdall.