Idea
Polsko-Niemieckie Seminarium Badawcze ANTIKON
Polsko-Niemieckie Seminarium Badawcze nt. Architektury Ryglowej i Drewnianej ANTIKON to forum współpracy badawczej między polskimi a niemieckimi specjalistami, dot. architektury drewnianej, którego celem jest wymiana wiedzy, badań i doświadczeń, kompetencji cyfrowych i ekologicznych pomiędzy służbami konserwatorskimi i specjalistami zainteresowanymi zachowaniem konstrukcji drewnianych. To 3 dniowe posiedzenie w formule moderowanych bloków panelowych, sesje dyskusyjne, polsko-niemieckie referaty naukowe dot. ratowania, renowacji, nowoczesnych technologii, zrównoważonego rozwoju zabytkowego budownictwa drewnianego, podróż studyjna szklakiem skansenów oraz podsumowujące spotkanie w formule online, gdzie wskazane zostaną kierunki i wypracowane wspólne rozwiązania dla zachowania drewnianych substancji zabytkowych
Polsko-Niemieckie Seminarium Badawcze, nt. Architektury Ryglowej i Drewnianej ANTIKON przyczyni się do opracowania i przygotowania kolejnej-XXI międzynarodowej konferencji dot. architektury ryglowej i drewnianej ANTIKON - spotkania historyków sztuki, konserwatorów zabytków, projektantów, właścicieli i inwestorów obiektów zabytkowych na temat potencjału ekonomicznego dziedzictwa kultury i funkcjonalizacji obiektów zabytkowych na rzecz rozwoju sektora kultury i przemysłów kreatywnych.
W Polsko-Niemieckim Seminarium Badawczym, nt. Architektury Ryglowej i Drewnianej ANTIKON udział biorą przedstawiciele Urzędów Konserwatorskich z Brandenburgii, Meklemburgii Pomorza Przedniego, Saksonii, Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków w Szczecinie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Szczecinie, Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury z Görlitz i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, władze Miasta Moryń.
Polsko-Niemieckie Seminarium Badawcze, nt. Architektury Ryglowej i Drewnianej ANTIKON otrzymało dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy: Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Projekt wspierany finansowo przez
Realizator: Szczecin-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego